Zenzen.sk | O ametyste

Ametyst

Kameň duchovného rastu a harmónie

ametyst4.jpg

Už Aristoteles odporúčal Ametyst ako spoľahlivý prostriedok proti opitosti, čo viedlo v minulosti k jeho častému noseniu ako amuletu. Neskôr sa využíval aj ako symbol cudnosti a zdržanlivosti.

Ametyst je jedným z najpopulárnejších a najznámejších kryštálov v ríši minerálov. Jeho krásna fialová farba a jemná energia ho robia veľmi atraktívnym pre mnoho ľudí a jeho energetické vlastnosti ponúkajú širokú škálu využitia. Má mnoho výhod pre našu duševnú a fyzickú pohodu. Ametyst pomáha uvoľňovať stres, upokojuje myseľ a podporuje hlboký a pokojný spánok. Je často používaný pri meditácii a vnáša do nej pocit harmónie a pokoja. Ak začnete svoje meditácie s týmto minerálom, budete cítiť prílev tepla a vďačnosti, ktoré ho obklopujú. Ametyst vám umožní cítiť sa bezpečne a otvoriť sa.

Ametyst je tiež spájaný s intuitívnym vnímaním. Pomáha otvárať tretie oko a posilňuje našu schopnosť vnímať a porozumieť hlbším pravdám a vnútornému vedeniu. Jeho energia podporuje vyššie vedomie a umožňuje nám spojiť sa s duchovnými sférami.

To je dôležité pre tých, ktorí sa chcú zbaviť každodenného stresu a zaťaženia. V súčasnosti je často preferované pohodlie pred osobným rastom, najmä na duchovnej úrovni. Pomáha prebudiť intuíciu a posúva ju na popredné miesto v našej mysli. Možno momentálne neviete presne, čo je pre vás správne, no vnútorný pocit a intuícia vám vždy ukážu správnu cestu. Jeho schopnosť oddeľuje tých, ktorí sú ochotní rásť a prijať zmenu a tých, ktorí nie, jeho prítomnosť v našom živote môže priniesť pozitívnu energiu a podporu v našej ceste k vyššiemu vedomiu a vnútornej rovnováhe.

Liečebné využitie

Ametyst sa často používa na liečbu bolestí hlavy a migrén, pričom sa aplikuje na tretie oko alebo sa s ním masíruje čelo, spánky a zadná časť hlavy v závislosti od intenzity bolesti. Taktiež pomáha pri nízkom krvnom tlaku a cukrovke. U detí upokojuje hnev a hysterické výbuchy. Ametyst je účinný aj pri závislostiach na drogách a alkohole, ako aj pri poruchách spôsobených stresom a nespracovanými negatívnymi skúsenosťami. Jeho liečebná sila účinkuje proti bolestiam v fyzickej, emocionálnej aj duchovnej rovine.

Starostlivosť

Pravidelne čistite Ametyst pred alebo po jeho použití pod teplou vodou alebo v miske spolu s Krištáľom. Keďže môže strácať farbu na priamom slnku, odporúčame ho nabíjať v tieni, mimo dosahu slnečného žiarenia. V Ametystových geódach môžete čistiť a nabíjať aj iné druhy minerálov.

Umiestnenie

Pre podporu duchovného rastu je Ametyst najvhodnejšie umiestniť na severovýchod. V juhovýchodnej oblasti podporuje bohatstvo a hojnosť, zatiaľ čo južná časť symbolizuje prestíž a reputáciu. Môžete si tiež umiestniť kúsok Ametystu pod vankúš ako talizman alebo ho mať v blízkosti postele, čo podporuje pokojný spánok a pomáha potlačiť zlé sny.

Amethyst a znamenia v horoskope

Názov

Názov vznikol z greckého slova methy – medovina, ktorá bola vtedy obľúbeným opojným nápojom, slovo amethy teda môžeme preložiť ako neopojný, nakoľko starí Grékovia verili v jeho proti omamnú moc.

Pôvod

Brazília, Uruguay, Namíbia, Mexiko, Kanada, Bolívia.

Farba

Ametyst má celú škálu fialových odtieňov, od svetlých po tmavé, keď sa zahreje na viac ako 300-400 stupňov, jeho fialová farba sa zmení na jasne oranžovú.