Zenzen.sk | O jaspise

Jaspis

Kameň uzemnenia a energie matky Zeme

Jaspis bol už v staroveku používaný pre svoju širokú škálu zemitých farieb na výrobu rôznych ozdobných predmetov. Vždy sa verilo, že chráni pred duchovnými nástrahami spirituálneho sveta.

Pravdepodobne najbežnejší a najznámejší je červený Jaspis, ktorý je výnimočným uzemňovacím kameňom, pomáha lepšie splynúť s okolitým svetom a je nositeľom vitálnej životadárnej energie. Odstraňuje všetky rozptýlenia a prokrastináciu, čím pomáha dosiahnuť sny a ciele. Červený Jaspis aktivuje a otvára koreňovú a sakrálnu čakru pre najmocnejšiu energiu Zeme. Podľa starých mýtov bol označovaný ako matka všetkých kameňov, prinášajúci múdrosť, trpezlivosť a lásku Zeme. Jeho vyživujúce a transformačné vibrácie napĺňajú našu auru a zároveň uvoľňujú všetky negatívne energie. Keď je naše emocionálne a fyzické telo čisté, môžeme začať skutočný rast. Červený Jaspis nás vyzýva, aby sme rástli do najlepšej verzie samých seba, skutočnej a autentickej, nezávisle od toho, akou osobu nás sociálne médiá vykresľujú. Tento kameň nám pomáha rozpoznať skutočnú realitu okolitého sveta.

Jaspis je minerál zameraný na vnútorné potreby tela a pomáha eliminovať toxické prostredie a situácie. Väčšina negatívnej energie, ktorá na nás pôsobí, sa zachytáva z okolitých ľudí a miest, s ktorými prichádzame do styku. Hoci nás Jaspis odvádza od prispôsobovania sa spoločenským požiadavkám, nechráni nás pred súčasnou negativitou, preto je odporúčané nosiť ho spolu s ochranným kameňom. Ak dôverujeme svojej ceste a schopnostiam Jaspisu, pomôže nám nájsť nádej a odvahu, ustáť si svoje hranice a zbaviť sa akýchkoľvek situácií, ktorá neslúži nášmu najvyššiemu dobru. Práca s Jaspisom slúži ako pripomienka, že všetko je možné a že sme skutočne tvorcami vlastného života. Jediný spôsob, ako dosiahnuť to, čo chcete, je konať.

Okrem najznámejšieho červeného Jaspisu existujú aj iné varianty, ako napríklad Jaspis dalmatín, Jaspis polychrom, Jaspis mookait, brekciový Jaspis, Jaspis obrázkovy alebo modrý, hnedý, zelený, žltý ci čierny Jaspis. 

Liečebné využitie

Jaspis má širokú škálu liečebných vlastností. Posilňuje krvný obeh, čistí krv a lieči žalúdočné a tráviace problémy, ako je napríklad nadúvanie alebo zápcha. Aktivuje činnosť žlčníka, sleziny a pečene a má tiež pozitívny vplyv na obličky a močový mechúr, pričom uľahčuje vylučovanie obličkových kameňov. Ak hľadáte účinný minerál na stimuláciu sexuálneho pudy, problémy s potenciou, plodnosťou alebo bolestivou menštruáciou, odporúča sa červený jaspis. Tiež podporuje rýchly a bezproblémový pôrod.

Starostlivosť

Jaspis umývame niekoľko minút pod prúdom vlažnej vody alebo cez noc spolu spolu s Krištáľom v miske vody. Nakoľko mu nevadí priame slnko, môžeme ho na ňom nabíjať ľubovoľne dlho.

Umiestnenie

Odporúča sa umiestniť ho pod vankúš alebo vedľa postele, aby zharmonizoval a vyvážil energiu počas spánku. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je vhodné nosiť jaspis ako šperk celý deň pri sebe.

Jaspis a znamenia v horoskope

Názov

Názov vznikol z gréckeho slova iaspis – bodkovaný, plamenný. 

Pôvod

Jeho výskyt je bežný s náleziskami po celom svete, hlavne na Madagaskare, Brazílii, Indii, Rusku a Spojených štátoch.

Farba

Prevažujú zemité farby – červená, čierna, modrá, hnedá, zelená a žltá.